Kata és könyvelője

2013 január 22. | Szerző:

Az idei év egyik újdonsága, ami sok-sok leendő és már aktív vállalkozó fantáziáját megmozgatta, a kisadózók tételes adója volt. Már megjelenése előtt arról cikkeztek, ezzel aztán tényleg egy csapásra megszűnik az ezt választók mindenféle adminisztrációs terhe, és végre tényleg csak a legfontosabbra, munkájukra, minél több vevő és bevétel szerzésére tudnak koncentrálni. Mindezt olyan egyszerűen, hogy innentől kezdve könyvelőre sem lesz szükségük.

Igaz ez így, ebben a formában?

Maradjunk annyiban, akik ezeket a cikkeket írták, lehet, láttak már pár vállalkozót, és beszélgettek olyannal, esetleg ismernek olyat, aki könyvel. Mint általában, a helyzet ennél kicsit bonyolultabb. Tény, hogy a hagyományos, költségek elszámolásán alapuló adózásnál a Kata valóban nagyságrendekkel egyszerűbb, kevesebb nyilvántartás vezetését követeli meg. Azonban azt is számtalan helyen leírtuk már, hogy egyáltalán bármiféle vállalkozás megkezdése előtt érdemes leülni egy könyvelővel, vagy olyan gazdasági szakemberrel, aki elmagyarázza nekünk az alapvető dolgokat, azt, hogy mivel, milyen kötelezettségekkel jár egy vállalkozás indítása és pár kérdést feltéve segít eldönteni, hogy egyáltalán nekiugorjunk-e annak, amit elképzeltünk, vagy ne. Ha mindezen túl vagyunk, és még mindig úgy látjuk, ötletünk jó, és a vállalkozás lesz a mi utunk, akkor vágjunk bele. Lássuk, mivel jár, ha a lehető legegyszerűbb módon szeretne valaki vállalkozni, azaz egyéni vállalkozó kíván lenni, és a kata alá tartozni.

Első lépésben el kell menni egy okmányirodába, és ügyfélkaput igényelni. Ez azért kell, mert vállalkozóként bármilyen bevallást már csak elektronikus úton, ennek használatával tudunk beküldeni. Ha elkészült az ügyfélkapunk, akkor tudjuk megigényelni a vállalkozói igazolványt. (A vállalkozói igazolvány ma már alapesetben csak egy igazolás formájában létezik, melyet ki tudunk nyomtatni magunknak, ez ingyenes. Ha szeretnénk, valós, kézzel fogható formában is kérhetjük, ennek költsége 10.000 forint). Ha bejegyeztek minket, erről szintén elektronikus úton fognak minket értesíteni. Az igényléskor nyilatkozni kell, hogy áfásak akarunk-e lenni, vagy nem, illetve katásként kívánunk-e adózni. (Talán nem mindenki számára egyértelmű, kata alá be lehet év közben is bármikor, a következő hónaptól jelentkezni, ha viszont bejelentkezéskor elfelejtettük választani az áfamentességet, ezt legközelebb csak az év végén, a jövő évtől választhatjuk).

Ha ez megvan, be kell jelentkeznünk az adóhatóságnál is. Szükséges továbbá még egy nyomtatvány kitöltése is, melynek beküldésével az adóhatóság az egyéni vállalkozásunkat hozzárendeli ügyfélkapunkhoz (hiszen azt még a vállalkozói igazolvány kiváltása előtt, magánemberként igényeltük.) Ezen kívül be kell jelentkeznünk a területileg illetékes önkormányzatnál is, a helyi iparűzési adó alá. Ez újabb nyomtatvány kitöltésével és beküldésével jár. Mint egyéni vállalkozó, be kell regisztráljunk a székhelyünk szerinti kamarához is. Amennyiben bejelentkezünk az áfa alá, akkor vállalkozói bankszámlát is kell nyitnunk, és számla, illetve nyugtatömböt kell vegyünk, és vezetnünk kell a szigorú számadású nyomtatványok nyilvántartását. Ha nem vagyunk áfa alanyok, akkor csak bevételi nyilvántartást kell vezessünk, ha igen, értelemszerűen áfabevallást is kell készítsünk, ami viszont már nem olyan egyszerű. Arról nem beszélve, ha adott negyedév végén jogerősen megállapított adótartozásunk eléri a 100.000 forintot, akkor kiesünk a kata alól. Ez az összeg pedig minden további nélkül összejöhet egy késve, vagy rosszul beadott bevallás miatti bírságból.

Összefoglalva: a kata valóban nagyságrendekkel egyszerűbb adózási mód a korábbiaknál, aki kedvet érez magában, végezheti egyedül is nyilvántartásainak a vezetését. Ha azonban valaki biztonságosabbnak érzi, hogy van egy könyvelője, aki ezeket elvégzi helyette (és felhívja figyelmét az esetleges változásokra…), az keressen magának egyet, hosszabb távon egészen biztos, hogy meg fog térülni a könyvelésre kifizetett havi pár ezer forintos összeg.

 

Vállalkozás okosan

Mert vállalkozni jó, csak nem mindegy, hogyan csináljuk.
Mit csináljak, mielőtt vállalkozást indítok?
Mit csináljak, mit ne csináljak a vállalkozásommal?
Hogyan vezessem vállalkozásomat, hogy ne kerüljön bajba?
Mit csináljak, ha mégis baj van?
Mi az a sok érthetetlen kérdés, amiket a könyvelőm feltesz, mit jelent az a sok varázsszó, amikkel dobálózik?
Válaszokat adunk a fenti kérdésekre, könnyen érthető, emberi nyelven.

Kik vagyunk?

Könyvelő és kisvállalkozói tanácsadó, akik a vállalkozások világát nem csak az íróasztal mögül ismerik.

Elérhetőségeink:
Szilágyi Anita +3620-277-6230
Vuray György +3630-589-0869
Email: info@vallalkozas-okosan.hu

Honlap: Vállalkozás okosan



Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!