Mi az a cash-flow, mire jó?

2013 január 28. | Szerző: |

Egy vállalkozás működése közben bevételhez jut, és kiadásai is keletkeznek, vagyis egy vállalkozás működése folyamatos pénzáramlással jár. Ha bevételünk keletkezik, több lesz a pénzünk, ha kiadásunk, akkor kevesebb. A cash-flow pedig nem más, mint ennek a pénzállománynak a változása, azaz megmutatja, adott pillanatban éppen mennyi pénzünk van.

Azért fontos tudni, hogy milyen egy cég cash-flow-ja, mert ha nem figyel oda, nagy bajba kerülhet. Egy átlag háztartásnál általában hónap elején megérkezik a fizetés, amiből ki kell fizetni a közüzemi számlákat, hiteleket, élelmiszert és ruhát kell venni. Szerencsés esetben nem úgy indulunk el vásárolni, hogy nem tudjuk, megjött-e már a fizetésünk, és abból mennyit emelt le a bank különböző átutalási megbízásokra, és nem úgy állunk a boltban, hogy fogalmunk sincs, mennyi pénzünk van.

Egy vállalkozásnál is nagyon fontos tudni, hogy mennyi a rendelkezésre álló pénz, mikorra várhatóak a bevételek, abból az összegből mennyit, milyen határidőre kell kifizetni, és még maradjon is tartalékra szükség esetén.
Egy háztartásban sokkal kevesebb tétel van, mint egy vállalkozásnál. A vállalkozásnál már nem lehet fejben tartani, hogy mikorra várhatóak a pénzbevételek, és mikor kellene, hogy a kifizetések határidőre odaérjenek anélkül, hogy késedelmi kamatot kellene fizetni vagy más egyéb negatív hatással szembesülni.

Ezért ajánlott cash-flow-t tervezni és vezetni. Nagyon egyszerűen el lehet készíteni. Létre kell hozni egy excel táblát, amibe beírjuk, hogy milyen típusú, milyen forrásból származó pénzbevételek várhatóak, ezek a hónap melyik napján esedékesek, és ugyanezt megcsináljuk a kifizetésekkel.
Ha ezt egy hónapra előre megtervezzük, azonnal látjuk a napi egyenlegből, hogy mikor lehet baj, mikor nem lesz elég a rendelkezésre álló pénz a kifizetésekre. Ez ugye elsőre még csak egy terv, ami bárhogy alakulhat. De ha egy-két előző havi bankkivonatot és pénztárkönyvet megnézünk, akkor már láthatjuk, hogyan alakult a valóság ahhoz képest, mint amit mi elterveztünk. Javasolt külön bontani a házi pénztár és a bankszámla cash-flow-t, persze az egyenlegnél mindkettőt figyelembe kell venni. Ez a cash-flow „házi” használatra teljesen megfelelő.

Ha szeretnénk elindítani egy beruházást, aminek tudjuk a bekerülési költségét, és pénzt kellene hozzá szerezni, akkor vagy bankhoz megyünk, vagy egy befektetőt próbálunk meggyőzni arról, hogy ez egy jövedelmező üzlet lesz. Ilyenkor üzleti tervet kell készíteni, aminek egyik része – de talán a legfontosabb – a pénzügyi terv, és a cash-flow, ugyanis ebből fog kiderülni, hogy mire költenénk a befektető pénzét, és mikorra várható annak megtérülése, mikor, milyen ütemezéssel tudjuk a felvett összeget visszafizetni, és mikortól marad már pénz a vállalkozásban. Ez már egy kicsit komolyabb cash-flow, mint az előbb említett, de funkciója ugyanaz.

A számviteli törvény előírja, hogy a beszámolónak tartalmaznia kell a cash-flow-t. Ennek van egy kötelező sémája, amit általában a könyvelő programok már el tudnak készíteni, de ez nem annyira alkalmas a napi használatra.

Ha egy kifizetést nem tudunk időben elindítani, hogy határidőre odaérjen, egyrészt késedelmi kamatot kell miatta fizetni, másrészt akár inkasszót is kaphatunk a bankszámlánkra , ha éppen az adóhatóságnak nem fizetünk időben. Az inkasszó azt jelenti, hogy valakinek joga van pénzt leemelni a bankszámlánkról. Ez lehet egy jogerős bírósági végzés miatt (ami lehet egy fizetési meghagyás) vagy az adóhatóság által. Ha sokáig nem fizetjük ki a szállítóinkat, az adóhatóságot vagy a hitelnyújtó bankot, akkor végrehajtást vagy felszámolási eljárást kezdeményezhetnek a cég ellen.

Ha szeretne tisztában lenni a pénzügyeivel és szeretne egy ilyen cash-flow táblát, szívesen segítünk az elkészítésében.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Vállalkozás okosan

Mert vállalkozni jó, csak nem mindegy, hogyan csináljuk.
Mit csináljak, mielőtt vállalkozást indítok?
Mit csináljak, mit ne csináljak a vállalkozásommal?
Hogyan vezessem vállalkozásomat, hogy ne kerüljön bajba?
Mit csináljak, ha mégis baj van?
Mi az a sok érthetetlen kérdés, amiket a könyvelőm feltesz, mit jelent az a sok varázsszó, amikkel dobálózik?
Válaszokat adunk a fenti kérdésekre, könnyen érthető, emberi nyelven.

Kik vagyunk?

Könyvelő és kisvállalkozói tanácsadó, akik a vállalkozások világát nem csak az íróasztal mögül ismerik.

Elérhetőségeink:
Szilágyi Anita +3620-277-6230
Vuray György +3630-589-0869
Email: info@vallalkozas-okosan.hu

Honlap: Vállalkozás okosan



Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!