Vállalkozzunk, de hogyan?
2012 október 23. | Szerző: Vállalkozásokosan |
Rövidebb, vagy hosszabb gondolkozás után elhatároztuk, hogy vállalkozni fogunk, mert vállalkozni jó. Nem lesz főnökünk, nem lesznek kiállhatatlan kollegáink, vége lesz annak az érzésnek, hogy nem becsülnek meg minket, nem fizetik meg eléggé tudásunkat, időnket. Végre magunk urai lehetünk, magunknak keressük a pénzt, mi osztjuk be az időnket (pontosabban majd ügyfeleink), egyáltalán, saját magunk urai leszünk. Ez idáig szép és jó, de tudjuk-e, mit kell tenni, miket kell előre végiggondolni ahhoz, hogy ez így is történjen? Mi mindent kell ahhoz csinálni, még mielőtt beindítjuk vállalkozásunkat, hogy az sikeres legyen? Mik azok az alapvető gazdasági, jogi, adózási tudnivalók, amikkel tisztában kell(ene) lennünk?
Ha vállalkozásba fogunk, a következőket kell végiggondolni előtte:
Mi az a tudás, termék, vagy szolgáltatás, amit el szeretnénk adni?
Milyen formában végeznénk ezt a tevékenységet, mennyit lehetne eladni, ez várhatóan milyen bevétellel és milyen kiadásokkal jár majd?
Kiknek szeretnénk eladni, ők hogyan találnak majd meg minket, hogyan mondjuk el leendő vevőinknek, hogy létezünk, és azt, hogy mivel foglalkozunk?
Az első kérdéssel remélhetőleg nincs semmi probléma, hiszen szakmánkban nyilván kiválóak vagyunk, nagyon jól értünk ahhoz, amivel vállalkozóként foglalkozni szeretnénk, így nem ezen áll vagy bukik majd a dolog.
A következő kérdés, hogy egyéni vállalkozóként, avagy cégként dolgoznánk, hogyan, miből indítanánk be vállalkozásunkat, mire és mennyit költetnénk, mikor, és mennyi bevételre számítunk ebből, már jóval összetettebb. Azt a folyamatot, melynek során összesítjük, mennyibe kerül majd a vállalkozás beindítása, honnan lesz erre pénzünk, mikorra, mennyi bevételt várunk, és hogyan fogjuk magunkat megismertetni majdani ügyfeleinkkel, üzleti tervezésnek nevezzük. Fontossága miatt egyik következő írásunkban részletesen foglalkozunk vele.
Miért olyan fontos, hogy ezekkel a dolgokkal tisztában legyünk, mielőtt elindítjuk a vállalkozásunkat? Miért érdemes legalább az alapvető, leendő vállalkozásunkat érintő adózási, jogi fogalmakkal tisztában lenni?
Kellően átgondolt üzleti terv esetén biztosak lehetünk benne, hogy nem egy feneketlen kútba fogjuk dobálni pénzünket, hanem vállalkozásunk – idővel – szép hasznot fog termelni.
Alkalmazottként legfeljebb munkaidőnket, tudásunkat „bocsátjuk áruba”, vállalkozóként azonban a remélhetően magasabb jövedelem mellett jóval nagyobb a felelősségünk is. Ne feledjük, sok esetben tevékenységünkért, azaz vállalkozásunkért, vállalkozásunk által felhalmozott esetleges adósságért teljes vagyonunkkal vagyunk kötelesek helytállni. Nem hivatkozhatunk arra, hogy de hát ezt nem tudtuk, hogy így van, nem úgy gondoltuk, nem úgy akartuk, vagy valamit félreértettünk. Ha vállalkozóként valamit aláírunk, valamilyen kötelezettséget vállalunk, legyünk tisztában ennek következményeivel. A vállalkozás vezetőjeként az általunk hozott döntésekért a felelősség minket terhel, ezt mindig tartsuk szem előtt. Mielőtt aláírunk valamit, elkötelezzük magunkat, mérlegeljük döntésünk várható következményeit (a rosszakat is!), és csak utána döntsünk. A mérlegelésre mindig szánjunk elegendő időt, hiszen egy átgondolatlan, rossz döntést akár teljes egzisztenciánk bánhat.
Ezzel nem az ördögöt akarjuk a falra festeni, hanem azt szeretnénk elérni, ha valaki vállalkozásra adja a fejét, ne csak annak előnyeivel, hanem veszélyeivel, árnyoldalával is legyen tisztában. Mindenki tegye fel magának a kérdést: képes vagyok-e arra, hogy szakmai tudásom mellett megtanuljam, elsajátítsam azokat az ismereteket, melyek vállalkozások biztos működtetéséhez szükségesek? Ha igen, valóban igyekezzünk is ezeket megtanulni és a gyakorlatban alkalmazni.
Ebben is segítséget nyújtunk majd, a vállalkozások működését érintő fontosabb törvények ismertetésével, alapvető üzleti, gazdasági fogalmak, szakkifejezések ismertetésével, közérthető módon történő leírásával.
Vállalkozni tehát csakis alapos tervezést követően, menet közben mindig mérlegelve, a szükségesnél sosem nagyobb kockázatot vállalva (lenne) szabad. Honlapunkon ezen az oldalon olvashatóak vállalkozás indításával kapcsolatos tudnivalók, itt pedig vállalkozások működtetéséhez szükséges, hasznos információk vannak. Aki vállalkozás indítását tervezi, továbbra is várjuk egy ingyenes, személyes konzultációra, időpontot az info@vallalkozas-okosan.hu címen lehet egyeztetni.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: